O víně

Historie a původ vína

Réva dneška je příběhem tisíců let starých tradic. Je známo, že réva vinná rostla již před 150 mil. lety (druhohory), a proto patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Již člověk mladší doby kamenné sbíral plody plané révy a zajisté poznal i opojné účinky zkvašené šťávy z bobulí. Můžeme tedy říci, že vinná réva doprovází člověka od počátku jeho existence.

Podrobnějšími studiemi se lidé zabývali v okolí Kaspického moře před 10.000 léty př. n. l. a vzniklo tak vinařství, poskytující vědecký základ tohoto oblíbeného celosvětového zájmu. Samotný termín víno pochází z gruzínského gvino a jako nápoj je spojeno se vznikem civilizace.

Pro svou jedinečnou chuť byla nejčastěji kultivována planá Vitis vinifera, hojně pěstována zejména ve vyšších kulturách blízkého východu, dnes v oblastech Iránu a Izraelu. A právě archeologická expedice v Iránu objevila džbán z úzkým hrdlem, na jehož dně byla jakási nažloutlá usazenina. Po důkladné analýze bylo zjištěno, že obsahuje kyselinu vinnou v množství, které se vyskytuje výhradně ve vinných hroznech, a terebintovou pryskyřici, jíž se ve starověku až po éru Římanů užívalo ke konzervaci vína. Džbán byl prokazatelně zhotoven mezi lety 5400 a 5000 před naším letopočtem. Nejstarší nalezené víno je tedy sedm tisíc let staré a Sumerové jsou zatím nejstaršími zjištěnými vinaři.

Číst dále: Historie a původ vína

O víně - Historie vína

 

Odrůdy Révy vinné pro bílá vína

Chardonnay

Odrůda rozšířená ve všech vinařských oblastech celého světa, pochází z Burgundska. Vína Chardonnay bývají plná, harmonická s intenzivním buketem, používají se pro výrobu sektu. Charakter vín se mění podle klimatických a půdních podmínek, z teplejších oblastí mívá chuť a vůni tropického ovoce, někdy karamelu i medu, z chladnějších oblastí bývá s minerálním charakterem.

Číst dále: Odrůdy Révy vinné pro bílá vína

O víně - Odrůdy Révy vinné

 

Odrůdy révy vinné pro červená vína

André

Kříženec Frankovky a Svatovavřineckého, v dobrých ročnících a dodržení reduktivní sklizně dává kvalitní harmonické víno s výraznou vůní, intenzivní granátovou barvou s chutí ostružin a borůvek.

Číst dále: Odrůdy révy vinné pro červená vína

O víně - Odrůdy Révy vinné

 

Postup výroby červeného vína

Hlavní rozdíl mezi výrobou bílých a červených vín je, že bílá kvasí po vylisování moštu a červená kvasí před lisováním, tedy rozdrcené bobule kvasí společně se slupkami ze kterých se vyluhuje barvivo a třísloviny. Kvasný kontakt moštu se slupkami se nazývá macerace, její délka zaleží na typu vína, které se vyrábí. Pokud se modré hrozny hned lisují získá se bezbarvý mošt, který prokvasí na bílé víno a se nazývá Klaret.

Číst dále: Postup výroby červeného vína

O víně - Výroba vína

 

Postup výroby bílého vína

Šetrný a rychlý sběr hroznů, ale i šetrná přeprava a rychlý přístup ke zpracování stojí na začátku technologického postupu výroby vína.

Číst dále: Postup výroby bílého vína

O víně - Výroba vína

 

Postup výroby růžového vína

Kvalitní rosé, se vyrábí z modrých odrůd, kdy se rozemleté bobule nechají macerovat kratší dobu, než na výrobu červeného vína, čímž se sníží množství vyluhovaného barviva a tříslovin.

O víně - Výroba vína

 

Tichá vína - Rozdělení tichých vín

Stolní víno

Stolní víno je víno, které může pocházet z hroznů vyprodukovaných v kterékoliv zemi EU, a to z odrůd moštových, stolních a neregistrovaných. Je to nejnižší kategorie vín. Nesmí být označeno názvem odrůdy, oblasti, vinařské obce, viniční tratě nebo jiným zeměpisným názvem. Bývají vína lehčí se 7-11 % obj. alk., méně extraktivní, vhodná k běžnému stolování.

Číst dále: Tichá vína - Rozdělení tichých vín

O víně - Rozdělení vín

 

Šumivá vína - Rozdělení šumivých vín

Šumivé víno

Produkt získaný prvotním a nebo druhotným alkoholickým kvašením:

  • čerstvých vinných hroznů
  • hroznového moštu
  • vína
Číst dále: Šumivá vína - Rozdělení šumivých vín

O víně - Rozdělení vín

 

Perlivá vína

Produkt, který je vyroben:

  • ze stolního vína, jakostního vína s.o., nebo z produktů vhodných k získávání stolního či jakostního vína s.o., pokud tato vína nebo produkty vykazují celkový obsah alkoholu nejméně 9 % obj.
  • vykazují skutečný obsah alkoholu nejméně 7 % obj.,
  • v uzavřené nádobě při 20 °C vykazuje přetlak způsobených endogenním oxidem uhličitým nejméně 1 bar a nejvýše 2,5 baru,
  • je plněn do nádob o objemu nejvýše 60 l.
Číst dále: Perlivá vína

O víně - Rozdělení vín

 

Likérové víno

Likérové víno

Je definováno v příloze I nařízení Rady (ES) č. 1493/1999 jako výrobek, který vykazuje skutečný obsah alkoholu 15 až 22 % obj. a celkový obsah alkoholu nejméně 17,5 % obj. Musí být získán z částečně zkvašeného hroznového moštu a/nebo z vína za přídavku destilátu z vína nebo z produktů révy vinné a zahuštěného hroznového moštu.

Číst dále: Likérové víno

O víně - Rozdělení vín

 

Videa z akcí: Na stránkách video.4production.cz můžete shlédnout video sestřihy z některých našich akcí.